Düşler Ülkesi Kapadokyadan Esintiler…

Düşler Ülkesi bizi bir çok uygarlıkla tanıştırdı.Gizlerin,mitlerin efsane ve hikayeleri ile bizi bi okadar etkiledi.Anadolu'm sen nelere kadirsin dedirtti.

Düşler Ülkesi Kapadokyadan Esintiler… | İstanbul Pendik İlkokulu...
09 Haziran 2019
  • Yazar : Müjgan ÖZDEMİR KİLİT
  • Paylaş

Olağanüstü güzellikte tarihi ve doğal değerlere sahip olan bir Anadolu şehridir Nevşehir.

 Ya Kapadokya: Nevşehir, Niğde, Aksaray üçgeni arasında kalan bölgeye verilen isim. Güzel atlar ülkesi... Hikayesi derin. Belki de ona “Düşler Ülkesi” demek daha uygun düşer. Biz de bir düşün peşine takılıp İyi Dersler Okulları Kurtköy Kampüsü Sosyal Bilgiler Zümresinin düzenlediği geziye katıldık. Düşler Ülkesine bir de biz gidip gönlümüze göre bir ad verelim dedik.

Gezi rotamızda Ihlara vadisi, Ağaçaltı Kilisesi, Narlıgöl, Krater Gölü, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Uçhisar Panoramik, Güvercinlik Vadisi, Avanos Çömlek Atölyeleri, Dervent Vadisi, Paşabağları, Ürgüp, Hacı Bektaş Veli Türbesi planlanan gezi güzergâhımız olacak.

Şimdi doğada kaybolma zamanı ve Ihlara Vadisine iniyoruz. Ziyaretçilerini en çok etkileyen vadilerden birisidir şüphesiz. Vadinin en altındaki Ağaçaltı Kilisesi, görülmeye değer. Hristiyanların Roma’dan kaçıp gizli ibadet yapmak için inşa ettiği bir kilise. "Farklı dinleri, uygarlıkları ne güzel sarmışsın sen Anadolum" deyip bol bol fotoğraf çektirip yola  devam ettik.

Sırada doğal bir güzellik olan NARLIGÖL ‘ü izlemek vardı. Beşeriyetin elinin uzanamadığı volkanik bir göl, seyirlik vallahi. Biz de öyle yaptık. Sonra mı? Derinkuyu Yeraltı Şehirlerini gezdik. İnsanoğlunun doğaya hükmetme azminin zaferi olsa gerek. Yerin yedi kat altına yaşam alanları inşa edilmiş. Bazen soğuktan bazen savaştan bazen de doğal afetlerden korunmak için kayaların içinde yaşam alanı yapılmış. Nasıl inşa edildiği ile ilgili sırlar hala çözülememiş. Kafamızdaki soru işaretleri ile ayrılsak da hayranlığımızı dile getirmeden olmazdı sanırım.  

Doğa harikası bir miras ”Peribacaları” Kapadokya ziyaretçilerinin en çok fotoğrafladığı Üç Güzeller Ürgüp-Göreme arasında kalmaktadır. Üç peribacasının yan yana yükseldiği bu oluşum, arkasına aldığı Erciyes Dağı ve kıpkırmızı kayalar ile gün batımında bize unutulmayacak bir manzara sunuyor. Sadece bize değil bir çok yazara, müzisyene ilham verdiği dilden dile anlatılıyor. Doğanın dilinden anlamak... İşte o zaman hayat daha farklı bir anlam kazanıyor…

Avanos, bölgenin çanak çömlek atölyeleriyle ünlü ilçesidir. Kızılırmak‘ın getirdiği kırmızı toprak ve milden oluşan seramik çamuru, seramik sanatçılarının elinde çark adı verilen ve ayakla döndürülen tezgahlarda birer sanat eserine dönüşüyor. Öğrencilerimizin de yapımını deneyimlediği çömlek sanatının, unutulmaması nesiller boyu devam etmesi temennisi ile yöresel eşya alışverişi için ayrılıyoruz.

Dünyaca ünlü Türk düşünürü Hacı Bektaş-i Veli ile Osmanlı Sadrazamı Damat İbrahim Paşa‘nın bu bölgede yetişmiş olmaları da bölgenin kültürel ve tarihi mirasına  değer katmaktadır.  İlçeye adını veren Hacı Bektaş-ı Veli, Türklerin batıya göçünü izleyerek Anadolu‘ya gelmiş, şehir şehir gezerek Türk birliğinin sağlanması, Türk gelenek ve göreneklerinin  İslam inancıyla birleşmesi adına Sulucakarahöyük’te kurulan külliyede öğrenci yetiştirmiştir. Şimdi sıra bizde.

Hacı Bektaş Veli'nin öğütlerini yeniden hatırlamaya çalıştık. Sabret, eline beline diline sahip ol, marifet edeptir, ara bul, incinsen de  incitme…

Bu ne güzel ders yolumuza devam ediyoruz. Düşünce karanlığına ışık tutanlara ne mutlu diyoruz.

Kapadokya, Türkiye’nın doğal ve tarihi mirasını aynı anda saklayan inanılmaz bir yer. UNESCO Dünya Doğal ve Kültürel miras listesinde  ”Göreme Doğal ve Tarihi Milli Parkı” olarak yer alan Kapadokya, özgün yapısı ve kültürel çeşitliliği sayesinde dünya mirası listesinde değerini korumaktadır. Bize düşen bu zenginliklerimize sahip çıkmak onları koruyup diğer kuşaklara aktarabilmek. Sosyal Bilgiler dersimizin bu kazanımını hayata geçirerek burdan ayrılmanın verdiği heyecanla gezimizi sonlandırıyoruz. Emeği geçen okul müdürümüz Hasan Akkaya, neşeli tur rehberimiz  Ali Bey’e  müdür yardımcımız Savaş Hamamci ve öğretmen arkadaşlarım Muhammet Kaleoğlu , Alev Doğru hocalarıma teşekkür ediyorum. Doğayla olan bağımız eksilmeden devam etsin…


İyi Dersler'e Katılın

Bizimle iyiyi keşfetmeye hazır mısınız?

Kayıt Bilgi Formu / Kariyer / Bize Yazın