Nerede Kalmıştık?

2019-2020 eğitim öğretim yılında bir ara tatili daha geride bıraktık.Öğrencilerimiz tatil sonrasında okula uyum sağlama konusunda sıkıntı yaşayabiliyorlar.

Nerede Kalmıştık? | İstanbul Pendik İlkokulu ve Ortaokulu | Özel...
03 Şubat 2020
  • Yazar : Esra Pusti
  • Paylaş

2019-2020 eğitim öğretim yılında bir ara tatili daha geride bıraktık. Öğrencilerimiz tatil sonrasında okula uyum sağlama konusunda sıkıntı yaşayabiliyorlar.

Bu çerçevede bazı aksaklıkların yaşanmasının doğal bir süreç olduğunu bilmeliyiz. Çocukların gelişim özelliklerine bağlı olarak bu süreci sağlıklı atlatabilmeleri için, onları desteklememiz, kaygı yaratacak söz ve eylemlerden uzak durmamız gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

 

Peki, neler yapmalı?

 

-Uyku düzeni ve ekran saatlerine dikkat etmeniz çocuklarımızın hem fiziksel hem de psikolojik olarak okula adapte olmalarını destekleyecektir.

- Yarıyıl tatil döneminde yapılan etkinliklerin okul döneminde de sürdürülmesi çocuklarımızın tatil ve okul uyum süreçleri arasındaki geçişi kolaylaştıracaktır.

- Çocuklarımıza, okulun eğlenceli ve güvenli bir yer olduğuna dair paylaşımlarınız uyum sürecine yardımcı olacaktır.

-Çocuğun okula uyum sağlamasını kolaylaştırmak için ebeveynler aynı dili kullanmalı ve aynı davranışları sergilemelidir. Örneğin; Anne ‘okula alışmasını sağlamaya çalışırken’ baba ‘bugün okula gitmesin’ vs. gibi zıt düşünceleri belirtmemelidir.

-Çocuk olumsuz davranışlar sergileyerek okula gitmeme konusunda direndiğinde, ebeveynler sakin davranışlar sergilemeye devam etmelidirler. Bu durum çocuğun okula gitme düşüncesinin normalleşmesini sağlayacaktır.

  Dolayısıyla bazı çocuklarımızın bu süreci rahat atlatırken, bazılarının da zorlanabileceği gerçeği unutulmamalıdır. Geçirilen süreci okul-öğrenci-aile iş birliği ile kolaylaştırabileceğimizi bilmenizi istiyoruz.

 

Sağlıklı, mutlu ve başarılı bir dönem geçirmemiz dileğiyle…


İyi Dersler'e Katılın

Bizimle iyiyi keşfetmeye hazır mısınız?

Kayıt Bilgi Formu / Kariyer / Bize Yazın