Maker Hareketi Etkinliği

Maker Hareketi Etkinliği | İstanbul Pendik İlkokulu ve Ortaokulu...
  • Paylaş

Maker; düşünen tasarlayan, tasarımlarını gerçekleştiren, üreten ve bunları paylaşan bireydir. Bu noktadan hareketle Maker hareketi de bireylere düşündükleri tasarımlarını gerçekleştirme imkânı sunarak tüketen değil üreten ve inovasyon ruhuna sahip bir toplum oluşturmayı hedefleyen bir yaklaşımdır.

Maker hareketi öğrenenlerin sürekli aktif olduğu, yaparak-yaşayarak öğrenebildiği çok etkili bir süreç ortaya koymaktadır. Bu nedenle eğitimciler olarak bizler Maker hareketini eğitimde etkili bir araç olarak kullanmalıyız. Bir problem durumu üzerinde çalışırken öğrenci aynı zamanda yaratıcılık, problem çözme, eleştirel düşünme gibi üst düzey becerilerini de kullanmaktadır.

Yumurta kapları, süt şişleri, pet şişeler hatta bunların kapakları sizlerin yaratacağı robotlara dönseler çok eğlenceli olmaz mı? El becerileri ve yaratıcılıklarını ön plana çıkaran Atık Malzemelerden Robot Yapımı etkinliğinde çocukların el becerileri gelişirken aslında hayal dünyalarını da ortaya koyuyorlar.

Atık olan her şeyi topla; karton kutular, şişe kapakları, konserve kutuları, plastik şişeler, süt kutuları, yumurta kartonları… Bir de yapıştırıcı ve boya… Artık başlamaya hazırız!

Hayal dünyanı kullanarak yapamayacağın şey yok. Ama dikkatli ol; bir kez başladın mı kendini durdurman çok zor olacak!

Bu interaktif etkinlikte, çocuklar eğlenirken aynı zamanda atık malzemelerden neler yapabileceklerini keşfedecekler. Ve tasarladıkları robotları bir gün bir elektronik devre entegre edip bunu kodlayarak hareketli hale getirebilecekleri bilincine vardılar. Fazlasıyla heyecanlanan öğrenciler büyük istekle kodlama atölyesi kapısında bulunan “Maker Hareketi” için büyüklü küçüklü birçok robot tasarlayarak diğer arkadaşlarına sergilediler.

İkinci dönem için şimdiden fazlasıyla heyecanlıyız…


İyi Dersler'e Katılın

Bizimle iyiyi keşfetmeye hazır mısınız?

Kayıt Bilgi Formu / Kariyer / Bize Yazın