İstanbul Arkeoloji Müzesinde Geçmişin İzleri...

"Müzeler geçmişe ve geleceğe sahip çıkacak nesiller yetiştirmek için önemli" 

İstanbul Arkeoloji Müzesinde Geçmişin İzleri... | İstanbul Pendik...
27 Ekim 2019
  • Paylaş

5.sınıflarda  müfredat konusu olan “İlk Çağ Anadolu ve Mezopotamya Uygarlıkları” ile ilgili öğrencilerimize somut yaşantılar sağlamak, eserleri görerek araştırarak ve sorgulayarak öğrenme ortamları oluşturmak için, Sosyal Bilgiler Zümresi olarak

İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne gezi düzenledik.

Geçmişten günümüze değişen ve değişmeyen kültürel miras değerlerinin izlerini sürdük. Uygarlıkların  farklı yaşantıları ve bıraktıkları izleri gören öğrenciler oldukça heyecanlandılar. Gezi esnasında öğrencilere sorular soruldu ve bilgiler verildi. Müzede hem Sosyal Bilgiler dersinde öğrendikleri bilgileri eserleri inceleyerek pekiştirdiler hem de pratik matematik etkinlikleriyle analitik düşünce yeteneklerini geliştirdiler. Öğrencilerin oldukça keyifli vakit geçirdikleri bu gezide, özellikle Eski Mısır ve Sümerler döneminde kullanılan matematiksel kavramlar ve ölçü birimleri aktarılıp, dönemin eserlerine yansıyan örüntü ve semboller hakkında bilgi verildi. Bunun yanı sıra Sosyal Bilgiler dersinin kültürel mirasın birikimi ve sürekliliğini sağlamadaki önemi vurgulanarak, bu mirası korumanın gerekliliği dile getirildi.

"Müzelerin geçmişe ve geleceğe sahip çıkacak nesiller yetiştirmekte ne kadar önemli olduğunun bilinciyle bir sonraki müze etkinliğimizde görüşmek üzere..." 


İyi Dersler'e Katılın

Bizimle iyiyi keşfetmeye hazır mısınız?

Kayıt Bilgi Formu / Kariyer / Bize Yazın