İskelet ve Kas Sağlığı İçin Neler Yapmalıyız?

İskelet ve Kas Sağlığı İçin Neler Yapmalıyız? | İstanbul Pendik İ...
  • Paylaş

İSKELET

Biz İyi Dersler Okulu’nda bu hafta; 4-A sınıfı olarak kendi iskeletlerimizi oluşturduk. Teli iskelet olarak kabul ettik. Pamukları kas olarak ve içine beşer santimlik kesip kattığımız ipleri ise ekleme benzettik. Teli pamuklarla kapladık. Deri olarak streç film kullandık. Etrafını streç filmle kapladık. Oluşturduğumuz iskeletler üzerinde iskeletimizin bölümlerini ve temel görevlerini inceledik. Kas ve iskelet sağlığı üzerine beyin fırtınası yaptık. Her zaman ki gibi hem eğlendik hem öğrendik.

 

İSKELET VE KAS SAĞLIĞI İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

 

·         Yazarken okurken dik oturmalıyız.

·         Yere eğilirken belimizi bükmek yerine dizlerimizi kırmalıyız.

·         Eşya taşırken ağırlığı belimize vermemeliyiz.

·         Düzenli egzersiz yapmalıyız.

·         Dengeli ve yeterli beslenmeliyiz. Özellikle süt ve süt ürünleri kemiklerimizin daha sağlam ve sağlıklı olmasını sağlar ve kemik gelişimi için çok önemlidirler.

·         Kasları çok yorucu ve zorlayıcı hareketler yapmamalıyız. İskelet ve kas sağlığımızı olumsuz etkileyecek davranışlardan kaçınmalıyız. Örneğin; oyun oynarken birbirimize zarar verecek hareketler yapmamalıyız. Aksi takdirde kemiklerimizin kırılmasına neden olabiliriz.

·         Yaşa ve cinsiyete uygun spor yapmalıyız.

·         Kemiklerin gelişmesi için d vitamini proteinli besinler kalsiyum ve fosfor içerikli besinler almalıyız.

·         Kırık, çıkık ve burkulmalarda doktora gitmeliyiz.

·         Ayrıca yürürken ve koşarken de yanlış hareketlerde bulunmamalıyız çünkü kaslarımızın yırtılmasına neden olabiliriz.

·         Ayrıca Güneş ışığından da yeterince faydalanmaya çalışmalıyız. Çünkü Güneş ışığının kemiklerin gelişimine olumlu etkisi vardır


İyi Dersler'e Katılın

Bizimle iyiyi keşfetmeye hazır mısınız?

Kayıt Bilgi Formu / Kariyer / Bize Yazın