Rehberlik ve Ölçme Değerlendirme

ÖLÇME - DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI

Ölçme ve değerlendirme çalışmaları, rehber öğretmenler ve bilgi işlem çalışanları gözetiminde yürütülür. Sınav sonuçları değerlendirmesinde ÖSYM ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın uyguladığı son sınavın taban puanları dikkate alınır. Sınav sonuçları en kısa sürede öğrenci ve velilerimize ulaştırılır. Sınav ardından çeşitli analizlerle öğrencilerin genel başarısı ve ders başarısı, konu eksikleri tespit edilir. Çıkan istatistik sonuçlara göre öğrenciler, ek çalışmalara alınır.

 

REHBERLİK ÇALIŞMALARI

  Kariyer ve rehberlik çalışmalarımız öğrencileri tanımak, onların kişisel ve bilişsel gelişimlerini izlemek; ilgi, yetenek ve değerlerini test ederek onları daha iyi motive etmek ve yönlendirmek için hazırlanmıştır.

İyi Dersler’de rehberlik öğrenciyi tanımakla başlar. Öğrenciyi tanımaya yönelik test ve envanterler uygulanır. Bu envanterler ışığında öğrenci  hedefleri de dikkate alınarak doğru mesleki yönlendirmeler yapılır. Öğrencinin hedefleri doğrultusunda sınav hazırlık stratejileri belirlenir. Ulaşması gereken ara hedefler  belirli aralıklarla kontrol edilir ve stratejiler güncellenir.

 

Öğrencinin öğrenme stilleri, çalışma alışkanlıkları ve sınav kaygıları ile ilgili çalışmalar yapılır. Bu çalışmalar ışığında ders çalışma programları hazırlanır.

 

Öğrencilerimizin sınav hazırlık dönemindeki motivasyonları grup çalışmaları, birebir görüşmeler ve sosyal etkinlikler ile üst düzeyde tutulmaya çalışılır.

 

Üniversiteler ve meslekler hakkında yapılan seminer ve toplantılarla öğrencilerimizin gelecekteki hayatlarına ışık tutulmaya çalışılır.

 

Sınav sürecinde ailenin öğrenci başarısına katkıları dikkate alınır. Bu çerçevede  ailelere yönelik seminer çalışmaları planlanır.

  • Paylaş

İyi Dersler'e Katılın

Bizimle iyiyi keşfetmeye hazır mısınız?

Kayıt Bilgi Formu / Kariyer / Bize Yazın