Müziğin Çocuklar Üzerindeki Önemli ve İnanılmaz Faydaları

Müzik herkesin hayatında önemli yer kaplar ama çocuklar için, özellikle gelişme döneminin erken yıllarında, pek çok avantaj da sağlar.

Müziğin Çocuklar Üzerindeki Önemli ve İnanılmaz Faydaları | İyi D...
20 Aralık 2017
  • Paylaş

Müziğin bilimsel araştırmalara dayanan faydaları şöyle sıralanabilir…

  Dil gelişimini güçlendirir

Çocuk gelişimindeki öncelikli işaretlerden birisi onların lisan ile iletişim kurma becerileridir. Laura Brown tarafından yazılan bir makalede bahsedilen son araştırmalarda, müzikal eğitimin dil gelişimi ile bağdaştırılan beynin sol tarafına fiziksel katkıda bulunduğunun ve aslında belirli

şekillerde beynin devrelerini bağlayabildiğinin altı çizilir. Yeni bilgiler ile tanıdık şarkıları

ilişkilendirme, genç zihinlere yardımcı olur. Bebekler ve çocuklar etraflarında şekillenen olaylarla çok ilgili olduğu için, dil gelişimi müziğin kendilerine sağlayacağı en önemli faktörlerden birisidir.

Farklı motor becerileri aynı anda uyarır

Çocuklar müziğe ve ritme maruz kaldıklarında, zihinsel görüş, işitme, dokunma, ses taklidi ve hareket gibi birden fazla fonksiyonu aynı anda gelişir. Zengin müzikal ortam bir çocuk için sadece uyarıcı değil, aynı zamanda bilişsel yeteneklerini geliştiren bir faktördür. Aynı zamanda

onların ilerleyen zamanda müzikal yeteneklere yatkın olmasını da sağlayacaktır. Bu sebepten

dolayıdır ki erken yaşlarda müzikle haşır neşir olmayan yetişkinler bir enstrüman çalmayı öğrenirken daha çok zorlanır.

Daha çok beyin gücü kullanılır

İnsanların çeşitli becerileri yeniden öğrenmesi ya da geliştirmesi gereken becerileri geliştirebilmesi için çeşitli müzik terapilerine başvurulur. Aynı zamanda duygusal amaçlar için de kullanılır. Aynı şekilde çocuk müziğe maruz kaldığında beyni daha çok çalışır ve motor becerileri zengin bir şekilde gelişir.

Okulda daha iyi performans sağlar

Yapılan araştırmalar, ilköğretim okullarında güçlü bir müzik ve sanat programının öneminin altını çizer. Hayatında daha çok müzik olan öğrencilerin dil ve matematik derslerinde başarılı başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Müzik eğitimi sözel hafızayı da geliştirir.

Geliştirdikleri yetenek tüm hayatlarına yansır

The Music Together felsefesi her çocuğun uyum içinde şarkı söyleme ve ritme uygun hareket etme yeteneğine sahip olduğunu savunur. Her insan müziği anlamak ve tepki vermek içgüdüsüyle doğar. İlk yaşlarından itibaren müzikle iç içe olan çocuklar, yetişkinlik dönemlerinde bu konuda daha yetenekli olmaya meyillidir.

Hareket yoluyla ritim

Küçük yaştaki çocukların vücutları ile müziğe oldukça başarılı şekilde eşlik etmesini görmek çok keyiflidir. Özellikle favori parçaları başladığında kendilerini dans etmek ve ritm tutmaktan alıkoyamazlar, hatta sözlere eşlik etmeleri de kaçınılmazdır. Bu yeteneğin geliştiğini görmek istemez misiniz?


İyi Dersler'e Katılın

Bizimle iyiyi keşfetmeye hazır mısınız?

Kayıt Bilgi Formu / Kariyer / Bize Yazın