Yök Başkanı Yekta Saraç Yeni Üniversite Giriş Sistemini Açıkladı

Yök Başkanı Yekta Saraç Yeni Üniversite Giriş Sistemini Açıkladı...
12 Ekim 2017
  • Paylaş

YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın açıkladığı sisteme göre sınavın yeni adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı'dır. Sınav iki oturumda ve haziran ayında aynı gün sabah ve öğle olarak yapılacaktır. Adaylar ilk oturuma girecek, öğle molasının ardından ikinci oturum sınavlarına katılacak. Ayrıca ertesi gün yabancı dil sınavı yapılacak.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, sınav süresinin henüz belirlenmediğini söyledi. 

ilk oturumdan alınan puan 2 yıllık geçerli olacak.  Yeni sınav bu seneden itibaren uygulamaya konuluyor.

Yeni sınavın ilk oturumunda  80 soru olacak. İkinci oturum da ise Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testi için 40’ar soru bulunacak. Yabancı dil sınavına girecek adaylara ise 80 soru yöneltilecek.

YGS'nin yerine geçecek ilk oturuma Temel Yeterlilik Testi (TYT) deniliyor. YGS ile yeni sınav arasındaki en büyük fark soru sayısı ve adayların sorumlu olduğu bölümlerde ortaya çıkıyor. YGS'de adaylar Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri alanlarından sorumlu tutuluyordu. TYT'de ise 40 Türkçe ve 40 Temel Matematik sorusu olacak. YÖK Başkanı Saraç bu sınavın adayların temel yeteneklerini ölçmek amacıyla tasarlandığını belirtti.

İlk oturumdan 150'den fazla puan alan adaylar ön-lisans programlarından tercih yapabilecek. Lisans tercihi yapmak isteyen adayların ise 180 puanı geçmesi gerekiyor.

Adaylar TYT'den 200 ve üzeri puan alabilirlerse, tercih yapmazsa ilk oturumdan aldıkları puan bir sonraki sene de geçerli sayılacak.

İkinci otumu öğleden sonra Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Matematik testleri sorularak yapılacak. Her testte 40 soru bulunacak.

Yeni sistemle adayların yerleştirme puanları hesaplanırken ilk oturumun yani, Türkçe ve Temel Matematik önemli hale geliyor. Lisans yerleştirmelerinde kullanılacak bütün puan türlerinde ilk oturumun ağırlığı yüzde 40, diğer yüzde 60 ise adayın tercih yapacağı bölüme göre değişiklik gösterecek.

Sözel bölümler için puan hesaplaması TYT'nin yüzde 40'ı

Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya ve Sosyal Bilimler testlerinin yüzde 60'ı;

Eşit Ağırlık bölümleri için TYT'nin yüzde 40'ı

Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya ve Matematik testlerinin yüzde 60'ı; 
Sayısal bölümler için TYT'nin yüzde 40'ı;

Matematik ve Fen Bilimleri testlerinin yüzde 60'ı; 
Yabancı dil bölümleri için TYT'nin yüzde 40'ı;

Yabancı dil sınavının ise yüzde 60'ı baz alınacak.

 


İyi Dersler'e Katılın

Bizimle iyiyi keşfetmeye hazır mısınız?

Kayıt Bilgi Formu / Kariyer / Bize Yazın