COVID-19 Salgını Sonrası Alınacak Tedbirler

COVID-19 Salgını Sonrası Eğitim ve Öğretimde Alınacak Tedbirler ve Uygulamalar Rehberi

COVID-19 Salgını Sonrası Alınacak Tedbirler | İyi Dersler | Özel...
09 Kasım 2020
  • Paylaş

Koronavirüs (COVID-19) salgını sonrası tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de eğitim ve öğretime yeni bir düzen oluşturma süreci gerekiyor. Okulların ve öğrencilerin hijyen, sosyal mesafe kuralları çerçevesinde öğrenimlerine devam etmeleri için okullarımızca önlemler alındı.. İyi Dersler Eğitim Kurumları gerekli çalışmalarını tamamlayarak "COVID-10 Salgını Sonrası Eğitim ve Öğretimde Alınacak Tedbirler ve Uygulamalar Rehberi"ni yürürlüğe koydu ve okullarını bu rehberdeki yönergeler ile yeniden eğitime hazır hale getirdi. Rehber, okulun bütün kullanım alanlarını, okula gelen öğrenci ve öğretmenlerin sağlık durumlarını inceleyen ayrıntılı bir önergeden oluşuyor.

"Velilerden başlayarak tüm okul ve öğrenciler için önlemler alındı"

Öğrenci, öğretmen, veli, okul personeli hijyeninin birbiri ile bütünleşmiş olduğu düşünülerek her alanda önlemler alınması gerektiğini vurgulayan İyi Dersler Eğitim Kurumları Başkanı Mustafa Bağkale, bütün kurumlardaki eksiklerin tespit edilip bir an önce tamamlanması için çalışmaları hızlandırdı. Bu sürece velilerin evlerinde alması gereken tedbirlerden başlanarak öğrencinin okula geldiği andan tekrar evine döndüğü ana kadar olan tüm adımları kapsayan 140 maddelik bir yönerge hazırlandı. 

"Atölyelerden yemekhanelere kadar yeniden düzenlendi"

Her alan için özenle çalışıp ayrı ayrı önlem maddeleri oluşturulduğunu dile getiren Bağkale; "Bütün kurumlarımızdaki girişler, sınıflardaki sıra düzenleri, konferans salonları, atölyeler, açık alanlar, tuvaletler ve diğer bütün fiziki alanlarımız pandemi kurallarına göre yeniden gözden geçirildi. Öğrencilerin yoğunluk olmadan kontrollü okula giriş sağlamaları, aynı şekilde veliler arasında okul giriş ve çıkışlarında bu düzene dikkat edilmesi sağlanarak okul giriş ve çıkışlarında, gün içerisinde de öğrencilerin minimum temas ile teneffüs aralarına, öğle yemeklerine çıkışı için ders saatlerinde düzenlemeler yapıldı. 

Sağlık Bakanlığı’nın aldığı önlemleri dikkate alarak alınan önlemlerin en başında maske, ateş ölçer, dezenfektan ve sosyal mesafe gibi artık yeni düzenimizin en başında yer alan maddeler yer alıyor. Periyodik olarak ders yapılan sınıf ve kullanımda olan diğer alanlarda dezenfeksiyon işlemlerinin yapılmakta olduğu, bu süreç boyunca bu periyodik temizliklere sürekli olarak devam edileceği iletildi. 

Bütün öğrenci, öğretmen ve çalışanlara Covid-19 hastalığı, virüsün yayılması ve korunma/koruma konusunda gerekli eğitimlerin verildiğini de belirten Bağkale, Tedbirler ve Uygulamalar Rehberi’nin tüm illerdeki İyi Dersler Okulları şubelerindeki uygulamaların sürekli kontrol altında olduğunu, Sağlık Bakanlığı'ndan gelen yeni talimatların da hızlıca kurumlara entegre edileceğini vurguladı.


İyi Dersler'e Katılın

Bizimle iyiyi keşfetmeye hazır mısınız?

Kayıt Bilgi Formu / Kariyer / Bize Yazın